İngiltere’de Au Pairlik Bitti

İngiltere'de Au Pairlik bitti
İngiltere'de Au Pairlik bitti

İngiltere’de Au Pairlik bitti. Malesef 2008 yılında İngiliz hükümetinin aldığı bir karar ile İngiltere Au Pair vizesi tamamen kaldırıldı. Türk vatandaşlarına kapanan bu kapı İngiltere’de çalışarak İngilizcelerini geliştirmeyi planlayan binlerce Au Pair adayını büyük hayal kırıklığına uğrattı. Ekonomik olarak yurt dışında dil eğitimi almayı finanse edemeyecek kişiler için İngiltere’de Au Pairlik çok büyük bir alternatif oluşturuyordu. İngiliz bir ailenin yanında çalışarak hiç bir harcama yapmadan İngilizce geliştirme imkanı artık malesef Türk vatandaşları için ortadan kalktı. İngiltere hükümeti genel İngilizce öğrenmek için İngiltere’ye giden öğrencilerin çalışma iznini de kaldırdığı için öğrenci vizesi ile gidip Au pairlik yapma imkanı da artık mümkün değildir.

İngiltere’de Au Pairlik bitti. Peki ama neden ?

İngiltere hükümeti 2008 yılında göçmen yasasında değişiklik yaparak bütün göçmen vizelerinde değişikliğe gitti. Bunların en başında da Au Pair İngiltere vizesini kaldırmak geldi. Tam olarak kaldırdı demek belki de yanlış olacaktır. Çünkü Tier 5 Youth Mobility diye bir vize kategorisi konuldu ve Au Pairlik vizesini bu bahsettiğimiz Tier 5 Youth Mobility vize katagorisi altına koydular. Ama bu vize türüne de sadece belli başlı ülkeler başvurabilir diyede bir dip not düştüler. Malesef Türkiye bu Tier 5 Youth Mobility vizesine başvurabilen ülkeler listesinde yer almamaktadır. Tabii akla hemen şu soru gelmektedir. Uzun yıllar Au Pair vizesine başvurabilen Türkiye ne oldu da Tier 5 Youth Mobility vizesine başvuramaz hale geldi. İşte bu sorunun cevabı malesef 2008 den beri kocaman bir muamma olmaya devam ediyor. Umarız en yakın zamanda Türkiye Tier 5 Youth Mobility vizesine başvurabilen ülkeler listesine dahil edilir ve Türk vatandaşları İngiltere’de çalışarak İngilizcelerini geliştirebildikleri Au Pairlik programına yeniden başvurabilirler.

Bu arda unutmadan hatırlatalım çifte vatandaş olan kişiler hala İngiltere’de Au Pairlik programına başvurabilmektedirler. Yani herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlığınız var ise (mesela Bulgar vatandaşlığı ) o zaman sizin için hala İngiltere’de Au Pairlik yapma şansı var demektir. Bu kuralda 31.12.2020 itbari ile değişebilir. Hiç vakit kaybetmeden başvurunuz yapın. Başvuru Formumuzu doldurun , au pair almak için hazırda bekleyen ailelerimizin detaylarını hemen size gönderelim.

İngiltere’de Au Pair Programı yeniden başlayabilir mi ?

Evet böyle bir ihtimal var. Eğer İngiltere’yi yakından takip ediyorsanız 31.12.2020 tarihinde Avrupa Birliğinden çıkacaklarını ( BREXIT ) duymuşsunuzdur. İngilteer’nin Avrupa Birliğinden çıkması İngiltere’de Au Pairlik yapmayı düşünen Türk Au pair adayları için bir umut ışığı olabilir. Nasıl mı ? Bu sorunun cevabını İngiltere’de Au Pair Olmak başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.

Au Pair İngiltere alternatifi Au Pair Amerika ve Au Pair Hollanda

İngiletere’de Au Pairliğin bitmesini takiben yurtdışında dil eğitimi almayı planlayan ama finansal olarak yurt dışında dil eğitimi almayı sağlayamayacak adaylar rotayı Au Pair Amerika ve Au Pair Hollanda programlarına çevirdiler. Ama şunu açıkça belirtmeliyiz ki Au Pair Amerika programına başvuru şartları Au Pair İngiltere programının başvuru şartları ile kıyaslandığında oldukça zordur. Au Pair Amerika başvuru şartları ve Au Pair Amerika Programı ile ilgili tüm detayları Au Pair Amerika sayfamızda bulabilirsiniz. Au Pair Hollanda programı hakkında daha geniş bilgi almak isteyen adaylarda Au Pair Hollanda web sayfamızı ziyaret edebilirler.

Au Pair Amerika ve Hollanda Programlarına yılların deneyimi Timoti Au Pair ile katılın..

İngilterede au pairlik bitti
1989’dan Günümüze Timoti Au Pair

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*