Au Pair Almanya

Au Pair Almanya

Au Pair Almanya programı Almancasını geliştirmek isteyen kişiler için çok ekonomik bir programdır.Alman ailelerin yanında kalarak cebinizden hiç para harcamadan Almancanızı geliştirebilirsiniz.Çocuklar ile ilgilenmeyi seviyorsanız bu program tam size göre.Hatta eğer İngilizcede biliyorsanız İngilizce bilen Alman aileler ile İngilizce pratiği de yapabilirsiniz.Her sene Au Pair Almanya programına tüm dünyadan yüzlerce aday başvurmaktadır.Bu adaylardan biri neden siz olmayasınız ? Yurt dışı deneyimi kazanmak,yeni yerler görmek,yeni kişiler ile tanışmak ve yeni kapılar açmak için Au Pair Almanya programı ideal bir fırsattır.

Au Pair Almanya programına başvuru şartları nelerdir ?

 • 18 – 26 yaş grubunda olmak
 • En az lise mezunu olmak ( Tercihen üniversite mezunu olmak )
 • En az A1 seviyesinde Almanca bilmek ve bunu belgeleyebilmek . ( A1 seviyesi en alt seviyedir. Bu seviyede olanların Almanca A1 seviyelerine ek olarak B1 seviyesinde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. )
 • Herhangi bir sağlık problemi olmamak
 • Temiz bir adli sicile sahip olmak
 • Çocuk yada bebek bakımı konusunda deneyime sahip olmak ve bunu referanslar ile belgelemek
 • En az 6 ay Programa dahil olmak
 • Vize alabilecek vasıflara sahip olmak
 • Daha Önce Almanya’da Au Pairlik yapmamış olmak

Au Pair Almanya programına erkek adaylar katılabilir mi ?

Bu sorunun cevabı evettir. Ama şunu eklemeliyiz ki Erkek aday yerleştirmek çok zordur. İşin içinde çocuk ve bebek bakımı bir arada yer aldığı için bebekli ve kız çocukları olan ailelerin büyük bir çoğunluğu erkek aday almamaktadır. Ama okul çağı erkek çocuğu olan aileler erkek adayları tercih edebilmektedirler. Erkek adayların vasıfları aile bulunmasında oldukça önemlidir çünkü az sayıda olan erkek au pair aday isteyen aileye karşın çok sayıda erkek au pair adayı mevcuttur. Erkek adaylarda aranan en büyük özellik iyi derecede Almanca yada İngilizce bilmektir. Bunun haricinde sürücü belgesine sahip olmak oldukça önemlidir. Mezun olunan bölüm yine Alman ailelerin erkek aday seçimlerini etkileyen faktörler arasındadır.

Au Pair Almanya programa katılan adaylara sağlanan olanaklar nelerdir ?

 • Özel oda ( 8 metrekareden küçük olmamak şartı ile )
 • 3 öğün yemek
 • Aylık min. 280 Euro
 • Almanca kursu için aylık 50 Euro
 • Almanca Kursu yürüyüş yada bisiklet mesafesinde değilse toplu ulaşım masrafları aile tarafından karşılanır.
 • Kaza ve sağlık sigortası
 • Her ay 2 gün ücretli izin
 • Haftada 1 tam birde yarım gün izin

Au Pair programına katılmanın avantajları nelerdir ?

Öncelikle Almanya’daki acentamız tarafından seçilmiş güvenilir Alman ailelerimiz sayesinde Almancanızı en ekonomik ve en iyi şekilde geliştirebilirsiniz.Bir Alman aile yanında kalarak günlük konuşmaları çok sık yapma şansını yakalarsınız.Buda Almanca kelime haznenizin, telaffuzunuzun ve pratiğinizin hızlıca gelişmesini sağlayacaktır.Dil kurslarında sınırlı olan kelime haznesi Au Pairlikte sınırsızdır.Bir dil öğrenmenin en iyi yolu ana dili o olan bir ülkede uzun süre yaşamaktır. Buda Au Pair Almanya programı ile çok daha kolay ve çok daha ekonomiktir.

Au Pair adayının sorumlulukları nelerdir ?

Bakılacak çocukların yaşlarına bağlı olarak au pairlerin sorumlulukları değişiklik gösterecektir.Bebekleri olan ailelerde bebekle ilgili olan işler ( bebeklerin bezlerinin değiştirilmesi,beslemeleri,banyo yaptırılmaları – genellikle anne gözetiminde yada anneye yardım şeklinde olur, giydirmeleri,yatırılıp uyutulmaları …) au pairlerin sorumlulukları arasındadır. Daha büyük çocukları olan ailelerde çocuklar ile oynamak okula yada ana okuluna götürüp getirmek,yemeklerini hazırlamak, yemelerine yardımcı olmak,ödevlerini yapmalarına yardımcı olmak, parka götürmek getirmek,onlar ile eğitici ve öğretici oyunlar oynayarak zaman geçirmek au pairlerin görevleri arasındadır.

Aileler au pairlerinden çocuk ve bebek bakımı haricinde basit ev işleride istemektedirler. Bu işler hafif ev işleri kapsamında olan işlerdir.Ağırlıklı olarak ta çocuklar ile ilgili olan işlerdir. Çocukların odasını toplamak , çocukların kıyafetlerinin yıkanması ve ütülenmesi , çocuklara yemek pişirilmesi ve mutfağın derlenip toplanması gibi . Au Pairin odasının ve varsa banyosunun temizliği aupaire aittir. Banyo çocuklar ile ortaksa bu banyonun temizliğide au pairin görevleri arasındadır. Arada elektrik süpürgesinin açılması ve basit toz alma işlemleride au pairlerden istenebilir. Au Pairlerden cam silmek,kapı silmek,halı silmek,çimleri kesmek ve garajı temizlemek gibi ağır ev işleri istemez. Bu tür ağır ev işlerinin Alman aile tarafından Au Pairden istenmesi durumunda Au Pair aile değişikliği hakkını kullanabilir. Bu konuda Alman acentamız çok hassastır.Au Pairlerimize her türlü yardımı sağlamaktadır.

Au Pailer haftada max. 30 saat çalışmakla yükümlüdürler.Haftada max 6 gün yani günlük ortalama 5 saat çalışmaktadırlar.

Au Pair Almanya vizesi nasıl alınır ?

Diğer tüm Au Pair vizeleri gibi Au Pair Almanya vizesini almak oldukça kolaydır. Diğer vize türlerinde olduğu gibi kabarık banka cüzdanları göstermek gerekmez. Yada yüksek maaş bordroları gerekmez. Alman Aile ve Alman Au Pair acentası arada olduğu için Alman Konsolosluğu çok daha kolay vize vermektedir. Ama yinede tabii bazı kriterleri vardır. Özelikle A1 seviyesinde Almanca bildiğinizi belge ile kanıtlamanız gerekmektedir.

A1 Almanca seviyesini gösteren belge nerden alınmalıdır ?

Bu belge herhangi bir dil kursundan alınmış bir sertifika değildir. Goethe Institue tarafından yapılan resmi bir sınav ile verilen A1 sertifikasıdır. Bu belge olmadan Au Pair vizesi alınamaz.

Bu A1 Almanca sertifikanız haricinde , Üniversite diplomanız , çalışıyorsanız iş yerinizden bir belge , Okuyorsanız okulunuzdan bir öğrenci belgesi almanız gerekir. En önemlisi de Alman konsolosluğunda yapılacak olan mülakattır.

Almanya Konsolsoluğunda yapılan bu mülakatta neler sorulur ?

Öncelikle neden Au Pair Almanya programını seçtiğiniz sorulur. Bu soruya vereceğiniz cevap oldukça önemlidir. Daha sonra Alman aile ile ilgili sorular sorulur. Bu programın size katacağı artılar ve Program sonrasında Türkiye ‘ye dönüşünüzde neler yapacağınız sorulur. Vize memurları sizlerin Au Pair Almanya program sonrasında Türkiye’ye geri dönmek için yeterli ve inandırıcı sebepleriniz olup olmadığını sorgulayacaktır. A1 Almanca seviyenizi kanıtlayan belge olmasına rağmen basit cümleler ile Almanca konuşmanızda istenebilir. Timoti Au Pair olarak bütün Au Pair adaylarımızı vizeye en iyi şekilde hazırlamaktayız. Vize alamamanız sizler kadar bizleri , Alman acentamızı ve Alman aileyi de zor durumda bırakmaktadır.

Almanya’daki ortağımız Au Pair alacak Alman ailelerini çok dikkatli bir şekilde araştırmakta ve au pair almaya uygunluklarını kontrol etmektedir. Her zaman ellerinde çok sayıda uygun aile bulunmaktadır. Bu özenle seçilmiş ailelerden birinde hemen Au Pair olarak göreve başlamak isterseniz lütfen Başvuru Formunu eksiksiz olarak doldurun .

Timoti Au Pair olarak 1989’dan beri kesintisiz hizmet veren Türkiye’nin en eski Au Pair acantasıyız. Almanya’da aile bulma süremiz oldukça kısadır. Vasıfları iyi olan adaylara 1 – 2 hafta içinde aile bulunmaktadır.

Not : Pandemi Dolayısı ile durdurulmuş olan Au Pair Almanya vizeler Aralık 2020 itibari ile yeniden verilmeye başlamıştır.