AU PAIR AMERİKA

Au Pair Amerika programı hakkında tüm detayları kafanız karışmadan bulabileceğiniz sitemize hoş geldiniz. Bu program Amerika’da uzun yıllardan beri yapılan bir kültür değişim ( cultural exchange ) programıdır. Amaç olarak tüm dünya gençliğini bir araya getirmeyi ve kültürler arası bir alış- veriş olmasını hedeflemektedir. Bu programa tüm dünyadan 18 – 26 yaş grubundaki gençler katılabilmektedirler.12 aydan 24 aya kadar Amerikalı bir ailenin yanında yaşayarak Amerikan kültürünü öğrenmekte ve kendi kültürlerini Amerikalı aileye öğretmektedirler.

Au Pair Amerika Programına katılacak adaylarda aranan özelikler ?

 • 18 – 26 Yaşında olmak
 • En az lise mezunu olmak ( Üniversite Tercih Sebebi olmaktadır )
 • Intermediate seviyesinde İngilizce ( Tercihen Upper Intermediate )
 • En az 1 yıllık sürücü belgesine sahip olmak
 • İyi derecede araba kullanmak
 • En az 12 ay programda kalmak
 • Her hangi bir sağlık problemi olmamak
 • Herhangi bir sabıka kaydı olmamak
 • Çocuk bakım deneyimine sahip olmak ( Tercihen Bebek bakım deneyimine sahip olmak )
 • Kesinlikle sigara içmemek
 • Yüzme bilmek ( Tercih sebebi )

Programa katılım süreci nasıl işliyor ?

Yukarıda belirmiş olduğumuz Au Pair Amerika Programına katılacak adaylarda aranan özeliklere sahipseniz programa katılıp Amerika’da Amerikalı bir ailenin yanında unutulmaz bir 12 – 24 ay geçirebilirsiniz. Programa katılım sürecinin ilk ayağı olarak Au Pair Amerika Başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu elimize ulaşan adaylar şirket yetkilimiz tarafından en kısa sürede geri aranmaktadır. Kısa bir ön görüşmenin ardında uygunluğu teyit edilen adaylar İstanbul içindeler ise ofisimize yüz yüze görüşmeye çağrılmaktadırlar. İstanbul dışında olan adaylar yakın bir şehirde iseler ve gelebilecek durumları varsa yine ofisimize görüşmeye çağrılmaktadırlar aksi taktirde ise adaylar skype üzerinden kameralı mikrofonlu bir mülakata tabii tutulmaktadırlar. Bu görüşmeleri de olumlu sonuçlanan adaylar dosya hazırlama aşamasına geçebilirler. Mülakatın bir bölümü İngilizce olarak yapılmaktadır. Bu sayede adayların İngilizce seviyeleri hakkında bir bilgi edinilmektedir.

Au Pair Amerika başvuru evrakları nelerdir ?

Öncelikle adaylar uzunca bir form doldurmaktadırlar. Amerikalı aileler adaylar hakkında öğrenmek istedikleri her detayı bu formda bulabilmektedirler. Örnek verecek olursak adayların hobilerinden , baktıkları çocukların detaylarına , başlamak istedikleri tarihten kalabilecekleri maksimum süreye , sağlıkla ilgili sorulardan aile bireyleri ile ilgili sorulara kadar çok kapsamlı bir form doldurulmaktadır. Bu formdan sonra Au Pair adayları colorcode olarak bilinen ve karakter analizi yapan bir teste girmek zorundadırlar. Bu test sonucu da başvuru dosyanıza eklenmektedir. Amerikalı aileler bu karakter testini önemsemektedirler.

Bu işlemleri takiben adaylar çocuk bakım referanslarını almaktadırlar. Bu referanslar akraba bağı olmayan 3cü kişilerden alınmalıdır. 0 – 2 yaş grubu bebek bakım referansı çok önemlidir. Çünkü Au Pair arayan Amerikalı ailelerin büyük bir çoğunluğunda 0 – 2 yaş grubu bebek bulunmaktadır. Bu grup yaş grubuna bakmamış , deneyimi olmayan ve bu yaş grubuna bakmak istemeyen adayların şansı diğer her yaş grubuna bakabilen adaylara göre çok daha azdır. Referanslar için Timoti Au Pair tarafından sizlere basılı hazır çocuk referans formu verilecektir. Daha sonra bu referanslar tarafımızdan referans check yapılmaktadır. 0-2 yaş grubu bebek bakımı en az 200 saat olmalıdır.

Çocuk bakım referanslarını takiben adaylar karakter referanslarını hazırlamaktadırlar. Bu referansların kimden alınacağı adaydan adaya değişmektedir. Çalışan adaylar genelde şirket müdürlerinden , okuyan yada yeni mezun olan adaylar Üniversitedeki hocalarından almaktadırlar. Bunların hiç biri sağlanamıyorsa o zaman bu referanslar adayı tanıyan yaşça adaydan daha büyük bir kişiden alınmalıdır. Referans veren kişilerin iletişim bilgileri eksiksiz ve okunaklı olarak yer almalıdır.

Sağlık Raporunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

Çocuk bakımı ve karakter referanlarını takiben adaylar sağlık raporlarını almalıdırlar. Sağlık raporuda yine bizlerin adaylara verdiği matbuu bir evraktır. Bu sağlık raporunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta adayların çocukken olduğu aşıların eksiksiz ve tarihleri ile birlikte raporda belirtilmesidir. Aşıları eksik ve tarihi belirtilmemiş olan adayların sağlık raporu kabul edilmemektedir. Doktor sağlık raporunu kaşelemeli ve imzalamalıdır. Doktorun iletişim bilgileri raporda yer almalıdır.

Adaylar e devletten barkodlu sabıka kaydını İngilizce olarak almalıdırlar. Eski tarihli sabıka kayıtları kabul edilmemektedir. Buraya kadar anlattığımız evraklar tüm adaylar tarafından standart hazrılanması gereken evraklardır. Bu evraklar adaylara bir artı sağlamamaktadırlar.

Au Pair Amerika adaylarına artı sağlayan evraklar nelerdir ?

Yukarıda belirtiğimiz evraklar standart olmazsa olmaz tüm adayların hazırladığı evraklardır. Adayları bir birinden ayıran evraklar arasında ilk olarak hazırlayacağınız kendinizi tanıtan Au Pair Tanıtım videosu gelmektedir. Birçok aile Au Pair adaylarının evraklarını incelemeden önce adayların videolarını seyretmektedirler. Videosunu seyredip beğendikleri , etkilendikleri adayların full dosyalarını incelemektedirler. Burdan çıkan sonuç güzel hazırlanmış , detaylı , sizi en iyi şekilde anlatan bir video hazırladıysanız diğer adayların arasından sıyrılarak seçilme şansınız o kadar yüksek olacak demektir. Kayıt aşamasındaki adaylarımıza detaylı aday tanıtım video örnekleri vermekteyiz. Videodan sonra ailelerin en dikkat ettiği şey adayların hazırladıkları foto kolajlardır. Burada kullanacağınız fotoğraflar çok önemlidir.

Foto kolajlarda ne tür fotoğraflar yer almalıdır ?

Au Pair Amerika Foto Kolaj

Ağırlıklı olarak çocuklar ile çekilmiş fotoğraflar yer almalıdır. Fotoğrafların doğal olmasına dikkat edilmelidir. Bebekler ile ilgili olanlar çok daha etkilidir. Banyo yaptırırken , alt değiştirirken , yemek yedirirken çekilmiş fotoğraflar aileler için birer kanıt niteliği taşıdığından değerleri ve etkileri diğer fotoğraflardan daha fazladır. Spor yaparken ve hayvanlar ile olan fotoğraflarda hazırlayacağınız kolajlarda yer almalıdır. A4 sayfasına yapıştıracağınız çeşitli açılardaki fotoğraflarınızın altına kısa açıklamalar yazarak foto kolaja bir hareket kazandırabilirsiniz. 2 adet A4 foto kolaj yeterli olacaktır.

Son olarak sizi hiç tanımayan bir aileye yazacağınız Dear Family başlıklı mektup Amerikalı bir aile tarafında seçilip seçilmemenizde önemli bir rol oynayacaktır. Bu mektup sıkıcı olacak kadar uzun ve gereksiz içerikler ile dolu olmamalıdır. Aynı zamanda özen gösterilmemiş izlenimi yaratacak kadar aşırı kısada olmamalıdır. Optimum uzunluk , tatmin edici ve sizi gerçek anlamda tanıtıcı bir içeriğe sahip olmalıdır. Böylelikle Amerikalı au pair arayan bir aile aday hakkında öğrenmek istediği her bilgiyi her detayı bu Dear Family metupta bulabilmelidir.

Au Pair Amerika Başvuru dosyasındaki diğer destekleyici belgeler nelerdir ?

Yukarıda bahsettiğimiz evrakların çoğu adayların hazırlaması yada alması gereken evraklardır. Bunun haricinde adaylar sahip oldukları her türlü ek evrağı dosyalarına koymalıdırlar böylelikle aileler adaylar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirler. Bu evraklar arasında sürücü belgesi , diploma, transkriptler , dil seviyenizi gösteren sertifika yada belgeler , ilk yardım sertifikası , onur belgeleri , teşekkür belgeleri , gönüllü çalışılan işlerden alınan belgeler , sporcu lisansları , antrenörlük , hakemlik belgesi , her türlü eğitim ve kurs sertifikaları gibi evrakları sayabiliriz. Bu tür saydığımız evrakların ne kadar çoğuna sahip olursanız aile bulmanız o kadar kolaylaşacaktır.

Program Başvuru Ücretleri :

Program başvuru ücretimiz 1000 Dolardır. Tüm diğer harcamalarınız hakkında bilgi almak için Au Pair Amerika Başvuru Ücretleri başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca Au Pair Amerika vize danışmanlığımız ÜCRETSİZDİR

Au Pair Amerika Programı ile aradığınız her detayı sadece Au Pair Amerika içerikli sitemizde bulabilirsiniz.

Yılların deneyimi Timoti Au Pair her zaman yanınızda. Bizleri aramadan karar vermeyin. Bizi Bizle gidenlere sorun…..

Au Pair Amerika
1989’dan Günümüze