İNGİLTERE VİZE TÜRLERİ

İngiltere vize türleri oldukça geniş kapsamlıdır. Her vize türünün farklı evrakları ve başvuru koşulları bulunmaktadır. Sitemizde ağırlıklı olarak öğrenci vizeleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Web sitemizin bu bölümünde İngiltere ziyaretçi vizelerine de kısaca değineceğiz çünkü birçok uzun dönem İngiltere’ye giden öğrencilerimizin aileleri daha sonraları çocuklarını ziyaret amaçlı İngiltere’ye gitmek istemektedirler. Bu kişiler İngiltere ziyaretçi vizesi almak zorundadırlar.

İngiltere vize türleri arasında en çok başvurulan vize türü :

İngiltere vize türleri arasında en çok başvurulan vize türü Short Term Student visitor visa olarak bilenen 6 aya kadar olan kısa dönem ziyaretçi öğrenci vizesidir. Bu vize türü 6 ay ile sınırlıdır. 6 aydan sonra uzatılamaz ve başka bir vize türüne değiştirilemez. Vize süresi dolan adaylar eğer başka bir vize türüne başvuracak yada vizelerini uzatacaklar ise Türkiye’ye dönmek ve bu işlemleri Türkiye’den yürütmek zorundadırlar. Bu vize türüne başvuru yapacak adaylar öncelikle British Council yada English UK tarafından onaylı bir okula kayıt yaptırmalıdırlar. British Council sayfasında kayıt yaptıracağınız okulu görmeden kesinlikle o okula kayıt yaptırmayınız. Okuldan gelen okula kayıt mektubu diğer adı ile vize mektubu bu vize türü için gerekli evrakların en başında gelmektedir . Bu vize türüne nasıl başvuru yapacağınız hakkında geniş bilgiyi blog sayfalarımızdaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Bu vize türünün hemen hemen aynısı olan ama süresi 6 ay değil 11 ay olan bir türü de vardır. Bu vize türünün yukarıda bahsettiğimiz Short Term Student Visitor ( kısa dönem ziyaretçi öğrenci ) vizesinden tek farkı geçerlilik süresinin 11 ay olmasıdır. Tüm evraklar ve başvuru işlemleri bire bir aynıdır. Tabii 11 ay olan kısa dönem öğrenci ziyaretçi vizesi için gereken finansal güç 6 ay olana göre tam iki katıdır. Bu finansal güç ve bankada olması gereken miktarlar hakkında geniş ve detaylı bilgiyi blog sayfalarımızdaki detaylı ve açıklayıcı yazılarımızda bulabilirsiniz. 6 aylık yada 11 aylık olan bu iki tür vizede de yasal çalışma izni bulunmamaktadır. Bu vize türü ile İngiltere’ye gidiyorsanız hiç bir şekilde yasal çalışma izniniz olmaz.

Tier 4 Akedemik Vize :

Yukarıda bahsettiğimiz öğrenci vizelerine göre oldukça faklı bir vize türüdür. Genellikle akademik olarak İngiltere’de eğitim alacak olan ( Lisans – Yüksek Linsans ) adayların başvurduğu bir vize türüdür. Süresi alınacak akademik eğitim süresi kadardır. En büyük artısı tabii ki bu tür bir vizeye sahip olan öğrencilerin yasal olarak haftada 20 saat çalışma izninin olmasıdır. Tatillerde yasal çalışma süresi dahada artmaktadır. Bu vizeye başvurabilmek için eğitim alınacak okulun Highly Trusted Sponsor lisansına sahip okullardan biri olması zorunludur. Sadece bu tür okullar vize için gerekli olan CAS ( confirmation of acceptance for studies ) letter düzenleyip öğrenciye gönderebilirler. Bu vize türü ile ilgili tüm detayları Yurt dışı Eğitim bloğumuzun altındaki İngiltere Vizesi katagorisinde bulabilirsiniz.