AU PAIR İNGİLTERE

Au Pair İngiltere programı bundan seneler önce İngiltere’de başlayan ve 1979 yılında Avrupa konseyinin yayınladığı AU-PAIR’lik statüsüne göre çoğu Avrupa ülkesinde ve Amerika’da ( Au Pair Amerika ) devam eden bir kültür değişim programıydı. Ancak 2008 den beri programa başvuru alınmamaktadır. Au Pair İngiltere ve Au Pair Amerika Programı birer kültürel değişim programı olarak seneler evvel uygulanmaya başlamış programlardır. Temel amacı en ekonomik yoldan dil eğitimi olan Au Pair İngiltere ve Amerika programları; belli yaş sınırları içindeki ( 18 – 26 ) ağırlıklı olarak bayanların bir ailenin yanında; o ailenin bir bireyi olarak 6 ay ile 2 sene arasında değişen sürelerde, ailenin çocuklarıyla ilgilenerek ve anneye sadece bir genç kızın yapabileceği ev işlerinde yardım ederek, kendi ülkesindeki ailesinden hiçbir maddi destek almadan kalabilme programının tümüdür.

Au-Pair adayları İngiltere’de günde 5 saat , haftada 5 gün toplam 25 saat çalışmakla yükümlüdürler. Bu süre aileden aileye değişmektedir. Çocuk bakımı ve hafif ev işleri konusunda aileye yardımcı olurlar. Au Pairler haftada 2 gün izin kullanırlar ( Genelde hafta sonlarıdır ). Haftada 2 gece babysit kalmak zorundadırlar. İngiltere’de Au Pairler haftalık çalışma saatlerine göre en az 184 pound/hafta cep harçlığı alırlar. Tüm zorunlu masraflar İngiliz aileler tarafından Au Paire  sağlanır. Aile Au Paire özel oda vermek zorundadır. Banyo çocuklar ile ortak kullanım olabilmektedir. Haftada en az 2-3 gün kursa gidebilmelidir. İngiltere’de kalış süresini aday kendi belirler. Ama 6 ay dan az olmaması tavsiye edilmektedir. Genelde yaz ayları için 3 aylık kısa dönem için aileler adayları kabul edebilmektedir. Ama genelde İngiltere’deki aileler 12 ay kalabilecek adayları tercih etmektedir. Bunun sebebi sürekli au pair değiştirmek hem zor hem de çocuklar üzerinde iyi bir etki bırakmamaktadır.

Au Pair İngiltere Başvuru Şartları : ( 2008 de Program sonlandırılmıştır. )

 • 18 – 26 yaş grubunda olmak
 • En intermediate ( B1 ) seviyesinde İngilizce ( IELTS 4.0 ve üzeri Skoru istenmektedir )
 • Herhangi bir sağlık problemi olmamak
 • Temiz bir sabıka kaydına sahip olmak
 • Bekar olmak
 • En az lise mezunu olmak ( üniversite mezunu olmak tercih sebebidir )
 • Çocuk deneyimine sahip olmak ( Min 150 saat )
 • Sigara içmemek
 • Yüzme bilmek ( tercih sebebi )
 • Sürücü Belgesi ( tercih sebebi )

Başvuru Evrakları :

 • Dear Family Başlıklı Mektup
 • 2 Adet Çocuk Referans Mektubu ( min 150 saat )
 • 1 Adet Karakter Referans Mektubu
 • Sağlık Raporu ( Sağlık Ocağı yada Aile Hekimi yeterlidir )
 • Sabıka Kaydı ( e-devletten )
 • Çocuklar ile çekilmiş Fotoğraflar
 • Pasaport fotokopisi
 • Kısa bir tanıtım videosu
 • IELTS 4.0 – 5.0 Skor belgesi

Au Pair İngiltere hakkında sıkça sorulan sorular :

1) Tatile Gittiğinde Ben Ne Yapacağım ?

Böyle durumlarda birkaç seçenek vardır. Bunlardan en güzeli sizleride yanlarında tatile götürmeleridir. Bu olay Au-Pair ile aile arasında o ana kadar gelişen diyalog doğrultusunda meydana gelir. Aileler kural
gereği Au-Pair’i tatile götürmek zorunda değillerdir. Ya Au-Pair’e evde olmadıkları süre boyunca yetecek zorunlu ihtiyaçlarını hazırlarlar ve öyle giderler ya da Au-Pair’e ülkesine giderek bir tatil yapmalarını
önerirler. Bu durumda AU-PAIR’in gidiş – dönüş uçak bileti aile tarafından alınır.

2) Bakacağımız Çocukların Yaş Grupları Nelerdir, Seçme Şansımız Var Mı?

Her Au-Pair adayının bakacağı çocuk veya çocuklar 0-14 yaş grubundadır. Au-Pair’in bakmakla yükümlü olduğu çocuk sayısı aileden aileye değişmektedir . Genelde bakmakla yükümlü olduğunuz çocuk sayısı ikidir. Fakat evde ikiden fazla çocuk olabilmektedir. Mesela 4, 7, 13 yaşlarında çocuklardan sadece 4 ve 7 yaşındakiler Au-Pair’in bakımına muhtaçtır.Büyük çocuk bilakis Au-Pair’e yardımcı olacaktır. Bu yüzden evde bakılacak çocuğun yanında bir de büyük çocuğun olması Au-Pair için her zaman avantajlıdır. Ama her zaman evde büyük bir çocuk olacak diye bir kural yoktur. Au-Pair adayının evde bakacağı çocukların yaşlarını belli bir aralık içinde seçme hakkı vardır..

3) Aile İngiltere’ye Varışımda Beni Karşılayacak Mı?

Genelde hafta sonu gidişlerde aile Au-Pair’i hava alanında karşılar.Fakat gidişiniz hafta içine denk gelirse ve aile de karşılayamıyorsa, aile Au-Pair’e hava alanından ailenin bulunduğu banliyö veya kasabaya
kadar olan yol güzergahını, binmesi gereken vasıtaları ve hareket saatlerini bildirir ve Au-Pairi kasabanın tren veya otobüs terminalinde karşılar. Ulaşım sistemi son derece gelişmiş olan
İngiltere’de ulaşım oldukça kolaydır. Bu konuda bizlerde Au Pair adaylarımza destek olmaktayız.

4) Bölge Seçme Hakkım Var Mı? 

Evet, İngiltere’nin her bölgesinde aile bulabilmekteyiz. Çok özel bölgeler istenmesi durumunda aile bulunma süreci uzayabilmektedir.

5) Ailem Kötü Çıkarsa ve Aile Değiştirmek İstersem Kaç Aile Degişikliği Hakkım Var ? 

Bizde böyle bir limit yoktur. Au-Pairimiz mutlu olacağı bir aile buluncaya kadar ona aile bulabilmekteyiz. Ama genelde ilk aile değişikliği başarıya ulaşmaktadır. Çünkü ikinci ailesini au pair görerek şeçmektedir bu da adayın doğru aileyi bulmasına yardımcı olmaktadır.

6) Şahsi Sebeplerden Dolayı Türkiye’ye Gelip Tekrar Aynı Aileye Geri Dönebilir miyim ?

Evet ,bir çok au-pairimiz sınav,aile fertlerinden birinin rahatsızlanması veya aileden birinin evlenmesi gibi sebepler dolayısı ile Türkiye’ye gelip tekrar İngiliz ailelerinin yanına İngiltere’ye geri dönmüşlerdir. Ailenin adayın geri dönmesini beklememesi durumunda au paire ücretsiz yeni bir aile bulunur. Acil durumlar haricinde Türkiye’ye geri geliş İngiliz aile ile haftalar öncesinden konuşulmalı , İngiliz ailenin bu süreç içerisinde çocuklarının bakımını organize edecek imkan sağlanmalıdır.

7 ) Au Pair geceyi dışarıda geçirebilir mi ?

Evet , Aileye önceden bildirmek ve izin almak şartı ile geceyi dışarda geçirebilirsiniz. Ancak ailenin o akşam için bir planı varsa öncelik ailede olduğundan dolayı au pair eve geri dönmek zorundadır.

8) Au Pairin gideceği kursun parasını İngiliz aile mi karşılar ?

Hayır , İngiliz aile Au Pairin gideceği kursun parasını karşılamak zorunda değildir. Au Pairler bu kurs ücretlerini aileden aldıkları cep harçlıkları ile rahatlık ile karşılayabilirler.

9 ) İngiltere’de Au Pairler her gün kursa gidebilirler mi ?

Hayır , Au Pairler haftada hergün kursa gidemezler . Aileden aileye değişmek ile birlikte genelde haftada 2 gün gidebilirler. Bazı ailelerde bu gün sayısı artabilir hatta bazı ailelerde haftada 5 gün kursa gidebilen Au Pairlerde olabilmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan adaylar sitemizdeki Başvuru Formunu doldurarak ön kayıt yaptırabilirler. İngiltere Au Pair vizesi farklı bir katagori ( Skilled worker visa ) altında yeniden verilmeye başlanmıştır. İngiltere’nin 01.01.2021 ‘de Avrupa Birliğinden çıkması ile artık Türk vatandaşlarının da İngiltere’de Au pair programına 2008 öncesinde olduğu gibi katılabilme imkanı belirmiştir. Ancak vize şartlarında bazı değişiklikler olmuştur.

İngiltere Au Pair Vizesi ile ilgili gelişmeleri @timotiaupair Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz. Au Pairlik yaparak İngilizce öğrenebileceğiniz diğer iki ülke ise Amerika ve Hollanda’dır. Au Pair Amerika Program detayları için Au Pair Amerika web sitemizi , Au Pair Hollanda Programı detayları için ise Au Pair Hollanda web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Almancası olan adaylarda hem Almancalarını hemde İngilizcelerini geliştirmek için Au Pair Almanya programını tercih edebilirler. Au Pair Almanya program detayları için Au Pair Almanya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Au Pair Belçika Programımıza katılarak hem İngilizcenizi geliştirebilir hemde İngilizcenizin yanında Fransızca yada Almanca öğrenebilirsiniz.