AU PAIR

Au Pair programlarımız ağrılıklı olarak Au Pair Amerika, İngiltere , Hollanda ve Almanya olmak üzere dört ülke üzerine yoğunlaşmıştır. Bu programlar arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. En önemli farkların başında tabii ki İngiltere’nin 2008 den beri Türkiye’den Türk vatandaşlarını bu programa kabul etmemesi gelmektedir. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden vatandaşlığınız var ise ( Bulgar vatandaşlığı mesela ) yani çifte vatandaş iseniz İngiltere’deki programa katılabilirsiniz. Bu durum yakın bir zamanda değişebilir ( 31.12.2020 ) . Au Pair İngiltere konusundaki değişikliklerden Instagram sayfamızı takip ederek anında haberdar olabilirsiniz. Böyle bir çifte vatandaşlığınız yok ise alternatif olarak Amerika, Hollanda ve Almanya programlarımıza başvurabilirsiniz. Amerika ve İngiltere programlarımız haricinde Au Pair Almanya ve Au Pair Hollanda programlarımız da oldukça rağbet görmektedir. Özelikle Au Pair Almanya programımızda aile bulunma süresi oldukça kısadır. Hazırda Türk Au Pair almak isteyen bir çok Alman ailemiz bulunmaktadır. Au Pair Almanya vizeside oldukça hızlı sonuçlanmaktadır.

Au Pair Amerika ile Au Pair İngiltere arasındaki farklar nelerdir ?

Yukarıda belirtiğimiz farkın haricinde Amerika’daki programda yaş sınırı 26 dır. İngiltere ‘de yaş sınırı 30 dur. Amerika’daki programa katılabilmek için ehliyet ( sürücü belgesi ) şart iken İngiltere’de böyle bir şart yoktur. Amerika için İngilizce seviyeniz en az intermediate tercihen upper intermediate olmalıdır. Ancak İngiltere’ de bu seviye elementary bile olabilmektedir. Amerika’da çalışma saati haftada 45 saat olarak belirlenmiştir. Ancak İngiltere’de çalışma saati 25 – 35 saat arasında ailesine göre değişebilmektedir. Amerika’da Au Pairlerin aldığı haftalık cep harçlığı 195$ ile sabit iken . İngiltere’de Au Pairlerin aldığı cep harçlığı aileden aileye çalışma saatine göre değişiklik göstermektedir. Amerika’da bu programı sadece Amerikan hükümeti tarafından lisans verilmiş acentalar tarafından yapabilir. Ancak İngiltere’deki acentaların böyle bir lisans alma zorunlulukları yoktur. Amerika’da min 12 ay kalma zorunluluğu varken , İngiltere’de böyle bir zorunluluk yoktur. Amerika tüm dünyadan adayları kabul ederken , İngiltere sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden adayları kabul etmektedir.

Almanya ve Hollanda Programları arasındaki farklar nelerdir ?

Bu iki program arasındaki en büyük fark nedir? Au Pair Almanya programında minimum A1 ( elementary ) seviyesinde Almanca bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca bunu resmi olarak belgelemeniz gerekmektedir. Ancak Hollanda da ise dil konusunda böyle bir sınırlama yoktur. Hollandalı bir ailenin sizi kabul etmesi yeterlidir. Almanya programına katılan adaylara çok kısa sürede aile bulunabilmektedir. Hollanda programında ise 4 – 5 aya varan bekleme süreleri olmaktadır. Hollanda da Au Pairler istedikleri bir dil kursuna gidebilirler. Almanya’da Almanca dil kursuna gitmek zorunludur. Hollanda vizesini almak görece olarak Alman vizesi almaya göre daha kolaydır. Hollanda vizesi Hollandalı ortağımız tarafından organize edilmektedir. Almanya’daki program için Üniversite mezunu olmak şarttır. ( Yada yazın kısa dönem gidecekler için Üniversite öğrencisi olmak ve yeşil pasaporta sahip olmak gerekir ). Hollanda’daki program için böyle bir zorunluluk yoktur. Almanya’daki programa minimum 3 ay ( yaz aylarında , yeşil pasaport sahibi iseniz ) katılabilirsiniz; ancak Hollanda da bu süre minimum ve maksimum 12 aydır.

Bu programlardaki başarı neye bağlı ?

Öncelikle acente seçiminiz oldukça önemlidir. Yanlış bir acente seçimi ile programa daha başlayamadan hayallerinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz. İkinci olarak programı çok iyi araştırmalı ve en ince detayına kadar öğrenmelisiniz. Kafanızda hiç bir soru işareti kalmamalıdır.Her programda olduğu gibi bu programda da bazı zorlukların olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Programı tamamen toz pembe olarak anlatan acentelerden uzak durunuz. Beklentilerinizi çok yüksek tutmayınız . Yüksek beklentiler karşılanamadığı zaman hayal kırıklığını da beraberinde getirmektedir. Hayal kırıklıkları da mutsuz olmanıza ve bunun aile ile olan ilişkinize yansımasına ve ilişkinizin bozulmasına neden olacağını unutmayınız. Ayrıca hiç bir aile evinde mutsuz bir kişi ile yaşamak istemez. 1989 ‘den günümüze Timoti Yurt dışı Eğitim olarak adaylarımızı en iyi şekilde bilgilendirmekte ve programa hazırlamaktayız.

Au Pair Acentası seçimi ne kadar önemlidir ?

Au Pair programında acente seçimi en önemli konudur. Diğer yurt dışı dil eğitimi programlarında acente seçimi çok önemli olmayabilir. Internetten araştırma yaparak bulduğunuz iyi bir dil okuluna hangi acente ile gittiğinizin pek bir önemi yoktur. Ayrıca gideceğiniz dil okulunu iyi araştırdı iseniz ve iyi bir okula gidiyorsanız yurt dışı eğitim acentenizin okula kayıt ve vize işlemlerinde yardımı haricinde pek bir katkısı yoktur. Okulların çoğu on line kayıt almaktadır zaten . Konsoloslukların büyük bir bölümü de artık vize başvurularını on line kabul etmektedir.

Ama Au Pairlik tamamen farklı bir programdır. Bütün organizasyon acentanız tarafından yürütülmektedir. Ailelere sunulacak iyi bir tanıtım dosyasından tutunda , aile bulunmasına , vize işlemlerine kadar her şeyi acenteniz yürütecektir. Bu işlemler işin başlangıcı sayılabilir , acentanızın esas görevi siz au pair olarak gittiğiniz ülkede ailenin yanında göreve başlayacağınız andan itibaren başlayacaktır. Ayrıca aile ile bir problem yaşanması halinde anında müdahale etmesi , sorunu çözmesi ve gerekiyorsa aile değişikliğine gitmesi acentenizin en önemli görevleri arasında yer alacaktır. Yani buradan da anlayacağınız gibi Au Pair programında adayları sadece göndermek ile iş bitmez. Acentelerin adayları sürekli takip etmeleri gerekir. Acentelerin görevi Au Pair programı başarı ile tamamlayıp Türkiye’ye dönmesi ile son bulacaktır. İşte iyi acenta kötü acenta burada ortaya çıkacaktır. Acentanızı seçmeden önce çok iyi bir araştırma yapmalısınız. 1989’dan günümüze kesintisiz hizmet veren Timoti Yurt Dışı Eğitim doğru adrestir. Firmamız ile ilgili yorumları Google yorumlarında bulabilirsiniz.

Sırada Ne var ?

Programa karar verdiyseniz ve acentanız olarak bizi seçtiyseniz; ilk olarak yapmanız gereken , başvuru yapmak istediğiniz ülkenin sayfasına giderek o ülkenin başvuru formunu doldurmak olacaktır. Formunuzun tarafımıza ulaşmasını takiben firmamızdan bir yetkili en kısa sürede sizle temasa geçecek ve izlenmesi gereken yol haritası ile ilgili size bilgi verecektir. Yılların deneyimi ve güveni sayesinde hiç bir sorunla karşılaşmadan işlemlerinizin başarı ile tamamlanacağından emin olabilirsiniz.

Au Pair Amerika Programı ile ilgili daha geniş ve kapsamlı bilgi almak isterseniz Türkiye’deki sadece Au Pair Amerika içerikli tek site olan Au Pair Amerika sitemizi ziyaret edebilirsiniz.