AU PAIR

Au Pair programlarımız ağrılıklı olarak Au Pair Amerika ve Au Pair İngiltere olmak üzere iki ülke üzerine yoğunlaşmıştır. İki program arasında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. En önemli farkların başında tabii ki İngiltere’nin Türkiye’den 2008 den beri Türk vatandaşılarını bu programa kabul etmemesi gelmektedir. Eğer Avrupa Birliği üyesi bir ülkeden vatandaşlığınız var ise ( Bulgar vatandaşlığı mesela ) yani çifte vatandaş iseniz İngiltere’deki programa katılabilirsiniz. Aksi taktirde diğer şartlarınız uyuyorsa sadece Amerika’daki programın başvurabilirsiniz. Amerika ve İngiltere programlarımız haricinde Au Pair Almanya ve Au Pair Hollanda programlarımızda oldukça rağbet görmektedir. Özelikle Au Pair Almanya programımızda aile bulunma süresi oldukça kısadır. Hazırda birçok aile bulunmaktadır.

Au Pair Amerika ile Au Pair İngiltere arasındaki farklar nelerdir ?

Yukarıda belirtiğimiz farkın haricinde Amerika’daki programda yaş sınırı 26 dır. İngiltere ‘de yaş sınırı 30 dur. Amerika’daki programa katılabilmek için ehliyet ( sürücü belgesi ) şart iken İngiltere’de böyle bir şart yoktur. Amerika için İngilizce seviyeniz en az intermediate tercihen upper intermediate iken İngiltere’ de bu seviye elementary bile olabilir. Amerika’da çalışma saati haftada 45 saat olarak belirlenmişken İngiltere’de çalışma saati 25 – 35 saat arasında ailesine göre değişebilmektedir. Amerika’da Au Pairlerin aldığı haftalık cep harçlığı 195$ ile sabit iken . İngiltere’de Au Pairlerin aldığı cep harçlığı aileden aileye çalışma saatine göre değişiklik göstermektedir. Amerika’da bu program sadece Amerikan hükümeti tarafından lisans verilmiş acentalar tarafından yapılabilirken , İngiltere’deki acentaların böyle bir lisans alma zorunlulukları yoktur. Amerika’da min 12 ay kalma zorunluluğu varken , İngiltere’de böyle bir zorunluluk yoktur. Amerika tüm dünyadan adayları kabul ederken , İngiltere sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden adayları kabul etmektedir.

Almanya ve Hollanda Programları arasındaki farklar nelerdir ?

Bu iki program arasındaki en büyük fark Au Pair Almanya programında Min A1 seviyesinde Almanca bilmeniz ve bunu resmi olarak belgelemeniz gerekmektedir. Hollanda da ise dil konusunda bir sınırlama yoktur. Hollandalı bir ailenin sizi kabul etmesi yeterlidir. Almanya programına katılan adaylara çok kısa sürede aile bulunabilmektedir. Hollanda programında ise 4 – 5 aya varan bekleme süreleri olmaktadır. Hollanda da Au Pairler istedikleri bir dil kursuna gidebilirler. Almanya’da Almanca dil kursuna gitmek zorunludur. Hollanda vizesi görece olarak Alman Au pair vizesine göre daha kolaydır. Almanya’daki program için Üniversite mezunu olmak ( yada yazın kısa dönem gidecekler için Universite öğrencisi olmak ) şarttır. Hollanda daki program için böyle bir zorunluluk yoktur. Almanya daki programa min 3 ay ( yaz aylarında ) katılınabilirken , Hollanda da bu süre min. ve max. 12 aydır.

Bu programlardaki başarı neye bağlı ?

Öncelikle acenta seçiminiz oldukça önemlidir. yanlış bir acenta seçimi ile programa daha başlayamadan hayallerinize veda etmek zorunda kalabilirsiniz.İkinci olarak programı çok iyi araştırmalı ve en ince detayına kadar öğrenmelisiniz. Kafanızda hiç bir soru işareti kalmamalıdır.Her programda olduğu gibi bu programda da bazı zorlukların olabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Programı tamamen toz pembe olarak anlatan acentalardan uzak durunuz. Beklentilerinizi çok yüksek tutmayınız . Yüksek beklentiler karşılanamadığı zaman hayal kırıklığınıda beraberinde getirmektedir. Hayal kırıklıklarıda mutsuz olmanıza ve bunun aile ile olan ilişkinize yansımasına ve ilişkinizin bozulmasına neden olacağını unutmayınız. Hiç bir aile evinde mutsuz bir kişi ile yaşamak istemez. 1989 ‘den günümüze Timoti YurtdışI Eğitim olarak adaylarımızı en iyi şekilde bilgilendirmekte ve programa hazırlamaktayız.

Başvuru yapmak istediğiniz ülkenin sayfasına giderek o ülkenin başvuru formunu doldurmanız halinde firmamızdan bir yetkili en kısa sürede sizle temasa geçecek ve izlenmesi gereken yol haritası ile ilgili size bilgi verecektir.

Amerika Programı ile ilgili daha geniş kapsamlı bilgi almak isterseniz Au Pair Amerika sitemizi ziyaret edebilirsiniz.