İngiltere’de Au Pair Olmak

İngilterede au pair olmak

İngiltere’de Au Pair olmak malesef şu an için ( 25.12.2020 ) Türk vatandaşları için mümkün değildir. 2008 yılında İngiltere hükümetininin değiştirdiği göçmenlik yasası ile o tarihten itibaren İngiltere Türkiye’den Au Pair alımını durdurmuştur. Buna yıllardır var olan Au Pair vizesini kaldırması neden olmuştur. Au Pair vizesinin kalkması programda sadece Au Pair vizesi alan Türkiye’yi olumsuz etkilemiştir. Diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeleri etkilememiştir. Çünkü bu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarının İngiltere’de Au Pairlik yapmaları için İngiltere Au Pair vizesine ihtiyaçları yoktur. Ellerini kollarını sallayarak sanki kendi ülkelerinde bir şehirden diğer bir şehre çalışmaya gider gibi İngiltere’ye gidebilmekte ve au pair olabilmektedirler. Fakat bu durum yakında İngiltre’nin Avrupa birliğinde çıkması ile değişebilir. İngiltere Avrupa Birliğinden çıkınca artık AB vatandaşları İngiltere’ye vizesiz Au Pair programına katılmak için gidemeyecekler. İngiltere’nin bu durumu çözmek için ne gibi bir adım atacağı merakla bekleniyor. İngiltere Au Pair vizeleri ile gelişmeleri @timotiaupair instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

İngiltere’de Au Pair olmak yakın gelecekte Türk vatandaşları için mümkün olabilecek mi ?

İşte bu sorunun cevabı İngiltere’nin 31.12.2020 de Avrupa Birliğinden çıkması ile netleşecektir. İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması ile artık Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşları İngiltere’ye ellerini kollarını sallayarak gidip au pairlik yapamayacaklar. İşte bu durum İngiltere’de Au pair olmak isteyen Türk vatandaşları için bir umut ışığı olabilir. 31.12.2020 tarihinde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkması ile Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarının artık İngiltere’de au pairlik yapamayacak olması bu ülkeleri ayağa kaldırmıştır. Aynı zamanda İngiltere’deki aileler ve İngiliz Au Pair acentalarıda bu durumdan çok rahatsız olmuşlardır. Çünkü eğer İngiliz hükümeti Au pair vizeleri konusunda bir adım atmazsa 31.12.2020 tarihinden itibaren İngiltere’de Au Pair programı tarih olabilir. Böyle bir durumda da İngiliz aileler artık au pair bulamayacaklar demektir. İngiliz acentalarının da kapanması gündeme gelecektir. Bunun önüne geçebilmek adına İngiltere’deki aileler , İngiliz Au Pair acentaları ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin au pairleri büyük bir imza kampanyası başlatmışlardır. Amaçları İngiliz hükümetinin Au Pair vizeleri konusunda olumlu bir adım atmasını sağlamaktır.

Peki başlatılan bu hareket Türk vatandaşlarının yeniden İngiltere’de Au Pair olabilmelerini sağlayabilecek mi ?

Bu sorunun cevabında yine İngiliz hükümetinin Au Pair vizeleri ile ilgili alacağı karara bağlı olacaktır. Arzu edilen İngiltere hükümetinin İngiltere’deki Au Pair Programını Amerika’da , Almanya’da ve Hollanda’da olduğu gibi tüm dünya ülkelerine açmasıdır. Ama şu anda dolaşan bir rivayete göre İngiltere hükümetinin programı sadece Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarına açacağıdır. Böyle bir durumda tabii Türk vatandaşları yine Au Pair İngiltere programı dışında kalacaktır. Böyle bir karar çıkarsa gerçekten çok ekonomik yoldan İngiltere’de çocuk bakarak İngilizce öğrenmeyi hedefleyen birçok gencimiz için hayal kırıklığı olacaktır.

İngiltere’de au pair olmak için sizlerde bir şeyler yapabilirsiniz .

Evet sizlerede düşen bir görev var. İngiltere’deki Au Pair acentalarının başlatmış olduğu bir imza kampanyası var. Sizlerde bu kampanyaya katılır ve imza verirseniz Türk Au Pairlerinin de yeniden Au Pair İngiltere programına katılmasını sağlayabilirsiniz. İmza kampanyasında ne kadar fazla Türk vatandaşının imzası olursa , Türkiye’nin yeniden Au Pair İngiltere programına alınma ihtimali o kadar fazla olacaktır. İmza kampanyasına SaveAupairs linkinden ulaşabilirsiniz.

İngiltere’den başka hangi ülkelerde Au Pairlik yapabilirim ?

Avrupa’da Au Pairlik düşünüyorsanız İngilizcenin 2 ci ana dil olarak konuşulduğu Hollanda’da Au Pairlik yapabilirsiniz. Au Pair Hollanda program detaylarını Au Pair Hollanda sayfamızda bulabilirsiniz.

İkinci bir alternatif olarakta Amerika’da Au Pairlik yapabilirsiniz. Au Pair Amerika programı hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz Türkiye’nin sadece Au Pair Amerika programı ile ilgili olan Au Pair Amerika web sitemizi ziyaret edebilirsiniz .

İlla Avrupa kıtasında Au Pairlik yapacağım derseniz ve A1 seviyesinde Almancanız var ise Almanya’da Au Pairlik yapabilirsiniz. Bir çok Alman ailesi iyi derecede İngilizce bilmekte ve konuşmaktadır. Almanya’da Au Pairlik yapmak size hem Almancanızı hemde İngilizcenizi geliştirme fırsatı verecektir. Au Pair Almanya programımız ile ilgili detaylı bilgiyi Au Pair Almanya sayfamızda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin en eski Au pair acentası Timoti Au Pair acentasına danışmadan karar vermeyin. Yılların deneyimi ve Güveni.

Au Pair İngiltere
1989’dan Günümüze Timoti Au Pair

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*