VİZE

Yurtdışı Eğitim konusunda çok deneyimli olan Timoti Yurtdışı Eğitim tüm vize alacak adaylar ile ön görüşme yaptıktan sonra vize alıp alamama konusunda adayları en ince detayına kadar bilgilendirmektedir. Ayrıca vizelerin alınmasında sıkıntı yaşayabilecek adayları yapmaları gerekenler konusunda yönlendirmek suretiyle başarı şanslarını maksimuma çıkartmaktadır. Sayfamızda ağırlıklı olarak İngiltere ve Amerika öğrenci vizeleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. İngiltere vizeleri ile ilgili detaylı bilgiyi İngiltere Vize Türleri sayfamızda , Amerika vizeleri ile ilgili detaylı bilgiyi de Amerika Vize Türleri sayfamızdan bulabilirsiniz.

Vize konusunda dikkat edilmesi gerekeneler :

Vizeye başvuracağınız katagoriye göre hazırlanmak gerekmektedir. Her vize katagorisinin ayrı başvuru evrakları olduğu unutulmamalıdır. Karmaşık olan bu başvurularından hangisinin size uygun olduğuna doğru karar vermek çok önemlidir. Aksi taktirde vizeden red almanız oldukça kuvvetli bir ihtimaldir. Öğrenci vizeleride kendi içinde birçok türe ayrılmaktadır. Mesela İngiltere öğrenci vizeleri 2 ye ayrılmaktadır. Kısa dönem 6 yada 11 aylık student visitor visa diye bilinen kısa dönem ziyaretçi vizesi vede Tier 4 Akademik öğrenci vizesi. her ne kadar ikiside öğrenci vizesi olmasına rağmen birbirlerinden çok farklı vizelerdir. Doğal olarak da başvurularında supporting documents olarak bilinen destekleyici evrakları da çok farklıdır. Özelliklede kayıt olunan okullarda çok farklı özeliklere sahip okullardır. Tier 4 okulları Highly Trusted Sponsor lisansına sahip okullardır. Bu okulların listesini İngiltere Dış İşleri bakanlığı olarak da bilinen home office sayfasında bulabilirsiniz.

Ülkeler arasında öğrenci vizeleri başvurularında fark var mıdır ?

Genel anlamda evraksal olarak birbirlerine benzemek ile birlikte başvuru şekilleri arasında büyük farklar olabilmektedir. Mesela İngiltere vizelerinde sadece evraklar ile başvuru yapılırken ,Amerika vizelerinde bire bir yüz yüze konsoloslukta vize memuru ile görüşme yapılmaktadır. İngiltere vizesine başvururken tüm evraklar İngilizceye yeminli tercüman tarafından tercüme edilirken . Amerikan vizesine başvuruken böyle bir işleme gerek yoktur. Bu farkalar vizelerin türlerine göre de değişiklik göstermektedir. Amerika’da Öğrenci vizeleri için I-20 denilen bir forma gerek var iken , İngiltere’de okulun düzenleyeceği bir kabul belgesi yeterli olmaktadır. Bu konuları daha detaylı olarak blog sayfamızda işleyeceğiz. Güncel tüm gelişmeleri ,vizeler hakkındaki değişiklikleri , son dakika haberlerini blog sayfamızdaki blog yazılarımızda bulabilirsiniz.