Au Pair Amerika Yaş Sınırı

Au Pair Amerika yaş sınırı
Au Pair Amerika Yaş Sınırı

Au Pair Amerika yaş sınırı programın en katı başvuru şartları arasında yer almaktadır. Amerikan hükümetinin belirlediği yaş aralığı dışındaki adaylar diğer tüm başvuru şartları sağlansa dahi malesef Au Pair Amerika Programına başvurmazlar. Programa acenta hatası ile kabul edilip aile bulunsa bile Au Pair Amerika vizesine başvurduklarında Amerikan konsolosluğundaki vize memuru yüz yüze görüşme esnasında Au Pair Amerika programında belirtilen yaş sınırları içinde olmayan bu adayı vizeden refüze edecektir.

Au Pair Amerika yaş sınırı nedir ?

Au Pair Amerika yaş sınırı program başvuru kuralları gereği 18 – 26 yaş olarak belirlenmiştir. Başvuru koşullarını Amerikan Dış işleri sitesindeki Au Pair Programı başlığı altında bulabilrisiniz. Yaş hesaplama konusunda zaman zaman kafalar karışa bilmektedir. Bu yaş limitine açıklık getirmemiz gerekirse 27 yaşından gün alabilirsiniz ama 27 yaşını doldurmamanız gerekmektedir. Bir örnek ile açıklayacak olursak 15.07.1992 doğumlu bir aday 14.07.2019 tarihinden önce Au Pair Amerika vizesine başvurmalıdır. Yani 26 yıl ve 364 gün yaşamış olanlar vizeye başvurabilirler. Yaş sınırına yakın olan adaylar riske girmemek adına programa yaş sınırlarından en az 6 – 7 ay önce başvurmalarında fayda vardır. Tüm işlemler ( kayıt , evrak hazırlama , aile aranması ve bulunması , vize hazırlık aşaması ) oldukça uzun süre bilmektedir. Yukardaki örneği baz alırsak 15.07.1992 doğumlu bir aday en geç 01.01.2019 tarihinde progama kayıt yaptırmalıdır.

Neden böyle bir yaş sınır vardır ?

27 yaşını doldurmuş bir çok aday için bu yaş sınırlaması malesef sıkıntı yaratmaktadır. Haklı olarak 1 yaş ile hatta bazen 1 ay , 1 hafta ile programa başvuramamak üzüntü yaratmaktadır. 26 yaşındaki adayın yapıpda 27 yaşındaki bir adayın yapamadığı ne olabilir sorusu akılları karıştırmaktadır. Konu 26 yaşındaki bir adayın 27 yaşındaki bir adaydan programa daya uygun olup olması konusu değildir. Bir sınırlama getirilme konusudur. 27 ile sınırlanmadığı taktirde 50 yaşındaki bir adayda bu programa katılmak isteyebilecektir. Belkide 26 yaşındaki bir au pair adayından hayat tecrübesiyle , bebek bakımı deneyimleri ile çok daha iyi bir Au Pair olabilecektir. Ama program gençlik değişim programı olarak hayata geçirildiği için bu tür bir yaş sınırlaması getirilmiştir. 18 yaş sınırlamasıda adayların hem reşit olmaları hemde ehliyete sahip olmaları gerekliliği ile konulmuştur. ,

Amerikalı aileler en çok hangi yaş gruplarındaki adayları tercih etmektedirler ?

Amerikalı ailelerin tercih ettiği yaş grubu 23 – 26 yaş grubudur. Bunun en belirgin sebebi ehliyettir. 23 – 26 yaş grubundaki adayların ehliyet alma ve sürüş deneyimi açısından 18 – 22 yaş grubuna göre daha avantajlı olduğu konusudna genel bir kanı vardır. Tabii istisnaların kaideyi bozmadığı konusuda göz ardı edilmemelidir. 19 yaşında çok iyi bir sürücü olan adaylar olabildiği gibi 25 yaşında ehliyeti olduğu halde hiç sürüş deneyimi olmayan adaylarda olabilmektedir. Özelikle malesef Türk adaylarda ehliyet ve sürüş deneyimi sıkıntı yaratmaktadır . Yirmili yaşlarda aktif iyi araba kullanabilen aday sayısı oldukça azdır. Amerikalı ailelerin daha büyük yaş grubu adayları seçmelerindeki ikinci önemli neden ise en değerli varlıkları olan çocuklarını , evlerini ve arabalarını teslim edecekleri adayların daha fazla hayat deneyimi olan büyük yaş grubundan seçmek istemeleri gelmektedir.

Eğer sizde bu yaş grubunda iseniz ve Amerika’da Au pairlik yaparak unutulmaz bir yıl geçirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden Ön Başvuru formumuzu doldurun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*